Moda damska

Parki damskie zimowe – moda na chłodne dni

parka damska ocieplana

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a skala na termometrze zaczyna raptownie spadać, czas sięgnąć po zimową kurtkę chroniącą przed zimnem. To właśnie parki damskie zimowe należą do najcieplejszych dostępnych na rynku ubrań dla pań, wykorzystujących puchowe ocieplenie i gęsto tkane materiały wierzchnie, które zatrzymują ciepło i są odporne na zimny wiatr oraz przenikliwe, mroźne powietrze.

Kurtki parki damskie na zimę – specyfikacja i zalety

Ocieplane parki są dostępne w różnych stylach i różnią się znacznie pod względem stopnia  ochrony przed zimnem i zapewnienia ciepła. Większość z nich jest jednak podszyta miękkim i elastycznym polarem wzdłuż tułowia, mankietów i kieszeni. Niektóre modele posiadają dodatkowo odpinaną podszewkę ze sztucznego futra wokół kaptura, która zatrzymuje zimne powietrze i dodaje szyku. Wodoodporne wykończenia, którymi charakteryzuje się ocieplana parka, sprawiają, że jest to komfortowa ochrona przed zimnem i opadami deszczu.

Z powyższego wynikają podstawowe zalety takich damskich parek. Przede wszystkim, ze względu na swoją uniwersalność, parka jest lepsza od wełnianej kurtki, ponieważ nie przemoknie, a materiał nie stanie się ciężki w noszeniu. Jest znacznie lepsza także od kurtki pikowanej, gdyż ta zazwyczaj posiada tylko kołnierz stójkę, ale pozbawiona jest przydatnego w trakcie opadów deszczu lub śniegu kaptura. Ocieplana kurtka parka jest wreszcie bardziej komfortowa w używaniu od konwencjonalnego stroju przeciwdeszczowego, ponieważ jest dodatkowo ocieplana i chroni także przed uszczypliwym mrozem.

Jakie zimowe parki damskie wybrać?

Choć dzisiaj dostępne są na rynku również modele przeznaczone do noszenia wiosną i latem, to parki damskie powstały w swoim założeniu, aby chronić przed chłodami i słotami okresu jesiennego i zimowego. Nie jest przypadkiem, że właśnie takie okrycie wybierają na naukowe wyprawy polarne polskie badaczki. Przy samym wyborze kurtki na srogie, mroźne dni, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Aby połączyć modę i szyk z funkcjonalnością, warto wybrać parkę, której kaptur obszyty jest kolorowym, sztucznym futrem. Istotny jest odpowiedni dobór fasonu,  gdyż przedłużony zapewnia lepszą izolację termiczną. Dla kobiet aktywnych sportowo, odpowiednie będą z kolei kurtki nawiązujące bezpośrednio do strojów trekkingowych i narciarskich. Zabezpieczone dodatkowym podszyciem zapewnią maksymalną ochronę przed chłodem. Wybierając kurtkę parkę zimową, warto zwrócić także uwagę na kolorystykę – żywe i soczyste barwy wydajnie poprawią samopoczucie w ponure, zimne dni.